Szozopol igazi város, saját lakossággal, iskolákkal, önkormányzattal, templomokkal, halászokkal. (A bolgárok a második szótagra teszik a hangsúlyt: Szozópol.) Körülbelül 6000 állandó lakosa van, persze nyáron ez a szám megsokszorozódik. Sokan emlegetik a bolgár bohémok, művészek, színészek városának is – annak idején a festői, nyugodt kisváros lett a nagyvárosokból kiszabaduló művészek nyári otthona. Ma is mindenfelé érdekes galériák, művésztelepek találhatóak a romantikus kis óvárosi utcákban, szeptember első napjaiban pedig Bulgária egyik legnevesebb művészeti fesztiválja, az Apollónia kezdődik: a városban egyszerre több helyszínen is művészeti eseményeket rendeznek, az operától a dzsesszig, a művészfilmektől a táncszínházig.
A fesztivált Szozopol ókori görög nevéről kapta a nevét: bizony, már az ókori görögöknek is megtetszett a hely. Mivel a trák tengerpart legfejlettebb városa volt, katonai szempontból is stratégiai helyen, nem meglepő, hogy egymást váltották a megszállók és felszabadítók (az egyik nép terroristája ugye a másik nép nemzeti hőse). Az 1920-as évek végén, a Balkáni háborút követően a görögök, a törökök és a bolgárok nagyarányú népességcserét hajtottak végre. Ekkor hagyták ott Szozopolt az addig őslakos görögök, hogy az ország belsőbb részeiről érkező bolgárok váltsák fel őket.
A telepeseknek azonban maximum a birkapásztorkodásban volt praxisuk, a tengeri életforma teljesen idegen volt a számukra, ezért az első intézmény, amit létrehoztak, egy halászati iskola volt. Ebből később haditengerészeti akadémia lett – a tenger és a hajózás végülis mindkét szakterülethez elengedhetetlen. A kommenizmus idején a városhoz közel fekvő szigetek le voltak zárva a turisták elől, ott állomásozott ugyanis a bolgár hadiflotta egy része.
Szozopol az egyik legkellemesebb és legsokoldalúbb nyaralóhely a bolgár tengerparton. Eleve ott a gyönyörű, szépen felújított Óváros a maga kicsit eklektikus, egylevás hűtőmágneseket és zsűrizett, iparművészeti lakberendezési tárgyakat is felvonultató bazársorával, jazz-kerthelyiségével, a régi városfalak tövében desszertnek csodálatos panorámát kínáló menő éttermeivel, kicsit arrébb a külsősöknek is látogatható yacht-kikötőjével.
Fontos szempont lehet, hogy Szozopol árszínvonala alacsonyabb, mint Naposparté vagy Aranyhomoké: már a menő, közvetlenül tengerparti beach bárok, kávézók, éttermek is valamivel olcsóbbak, de a település szerkezete miatt a parttól kicsit távolabbi utcákban nemhogy a tengeri, de a szófiai áraknál is alacsonyabb árakat találunk. (Bulgáriában a tengerparti üdülőtelepek a legdrágábbak, a nagyvárosok érezhetően olcsóbbak (Szófia, Plovdiv, Várna, Burgász), a vidéki kisvárosok pedig még inkább azok - Szozopolban mindez keveredik, és szinte utcáról utcára változik az árszínvonal.)
Szozopolnak két saját strandja is van, a Központi strand (na hol? nyilván a városközpontban), ami egy kisebb öbölre nyílik, ezért néha kicsit hínáros, viszont roppant kényelmes helyen található, illetve a Harmani strand (Харманите), az újvárosi részen – ez nagyban hasonlít a naposparti vagy aranyhomoki hosszú, széles, homokos strandokra.
Ezen kívül a város pár kilométeres körzetében több más, vonzó strand is található, például a Zlatna ribka (Aranyhalacska) vagy a Kavaci – ha valaki autóval érkezik, érdemes ezeket is kipróbálni. A mi családunk kedvence a a Kemping Gradina (Kert kemping), ami a nevével ellentétben nem egy kemping, hanem egy kemping előtti nyilvános, kellemes partszakasz.
Ami a környező látnivalókat illeti, Szozopolból a legtipikusabb úti cél Burgasz. Burgasz ugyan alapvetően egy ronda, lakótelepekkel sújtott iparváros teherkikötővel és olajfinomítóval, de a belvárosa érdekes (elsősorban a sétálóutcái és a tengerparti részek), vásárolni pedig nyilván lényegesen olcsóbban lehet a nagyvárosban, mint az üdülőhelyen.
Autóval érdemes lehet kirándulni Burgasz „túloldalára,” Neszebárba, illetve a természetrajongóknak érdekesek lehetnek a Szopoltól délre eső területek is: sok helyen még teljesen érintetlen tengerpartok, természetvédelmi területek találhatóak (például a Ropotamo folyó deltája vagy Varvara vad strandjai).
----
Kinek ajánlott: költségérzékeny családok, a bulizás mellett néha csendes estékre is vágyó középkorúak.
Árszínvonal: közepes
Ha tetszett a bejegyzés, lájkolj be minket a Facebook-on, és nem maradsz le egyetlen vadítóan izgalmas új bejegyzésről sem. Blagodarja :-)