Ahogy a nagy autógyáraknak is gyakran van valami reprezentatív limuzinjuk a kínálatban, mint egyfajta zászlóshajó, úgy a bolgár turizmusnak is megvan a maga zászlóshajója: Aranyhomok.
Bármennyire is szeretnék egyes magyar utazási irodák Aranypartnak átkeresztelni, a település igazi neve Златни пясъци (Zlatni pjaszaci), azaz Arany Homok.
Ahogy a nagy autógyáraknak is gyakran van valami reprezentatív limuzinjuk a kínálatban, mint egyfajta zászlóshajó, úgy a bolgár turizmusnak is megvan a maga zászlóshajója: Aranyhomok.
A legnagyobb területű üdülőtelep, a leghosszabb partszakasszal, azon a legfinomabb homokkal (inenn a név, ugye) – és feltehetően a legmagasabb árakkal. Aranyhomok különlegessége, hogy a helyenként 100 méternél is szélesebb homokos sáv és az első sor szálloda mögött szelíden emelkedő domboldal kezdődik – a varázslatos kék tenger, a föveny aranyszínű homokja és a zöldellő domboldal a bolgár tengerpart egyik kiemelkedően szép táját hozzák össze. Viszont aki nem elég körültekintő a szállásfoglaláskor, az a strandról hazafelé hegyet fog mászni :-)
Történelmi múltról Aranyhomok esetében sem beszélhetünk, 1957 előtt maximum kósza kecskék legeltek a hosszú, homokos tengerparti sétányon, majd, akárcsak Naposparton, itt is a globális turizmus fellendülésnek hajnalán pottyantak ide az első SZOT-üdülők.
Mára száznál is több szálloda várja a vendégeket, akik között csak elvétve találunk bolgár átlagembereket, inkább külföldiek vannak mindenfelé, illetve itt a legkönnyebb bolgár celebszpottingolni – amennyiben persze valaki eligazodik a bolgár populáris kultúra nagyágyúi között. (A blogban egy pár díszpéldányt igyekszünk majd bemutatni, nehogy ne ismerjük fel, ha a szomszéd asztalnál valamelyik csalga sztár vagy éppen maga a nagy Azisz kapuccsínózik.)
A szinte bolgármentes övezet garantálja persze a Bulgáriában hallatlanul elszabadultnak számító árszínvonalat. Vagy fordítva: a magas árak távol tartják az átlag bolgár családokat. Komoly aggodalomra nincs ok, nemcsak a Riviérához, de a simán Siófokhoz szokott magyar szem sem rebben a 3-6 levás sör árak láttán (450-900 ft), legfeljebb akkor, ha megtudja, hogy pár kilométerrel lejjebb mindezt fele annyiból ki tudta volna hozni.
Ár-minőség arányban Aranyhomok így sem rossz, mert a magas árakhoz magas szolgáltatási színvonal tartozik, más településeknél talán nagyobb itt a tisztaság, a rendezettség, még igényesebbek a vendéglátóhelyek. A tengerpart Riviéra-szerű kiépítése, a vízparti luxusszállodák parkjai (és parkolói) sosem látott jólétről tanúskodnak.
A rengeteg szálloda persze garantálja, hogy főidényben itt is nagy legyen a nyüzsi, a strandon egészen biztosan közel lesznek a szomszédok gyékényei, törülközői, és a jobb éttermekben, szórakozóhelyeken is előkerül néha a „Megtelt” tábla, a part menti korzón pedig az esti órákban valósággal hömpölyög az emberáradat.
Ami Napospartnak Burgasz, az Aranyhomoknak Várna: gyakorlatilag városi busszal elérhető nagyváros, izgalmas belvárossal, vásárlási lehetőséggel, delfináriummal, tengeri múzeummal (meg persze ipari kikötővel, és a város szélén rettenetes lakótelepekkel).
Érdemes kirándulni Balcsikba is (lásd a képet): autóval fél óra alatt elérhető, szép kastély és egyedülálló botanikus kert található ott – ez utóbbi a nyári kánikulában is kellemesen hűs program.
----
Kinek ajánlott: fiatal párok, baráti társaságok, akik nyugat-európai színvonalat várnak el, és nem lepődnek meg azon, hogy ennek bizony ára van.
Árszínvonal: magas.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkolj be minket a Facebook-on, és nem maradsz le egyetlen vadítóan izgalmas új bejegyzésről sem. Blagodarja :-)